Práce nebo odpočinek

09.11.2022

Současná doba vzdává hold tvrdé práci. Ve světe pořád panuje představa, že kvalita zaměstnance je posuzována podle toho, jak moc je v práci přítomen, kolik má přesčasů. A jak do toho všeho zapadá odpočinek?

Každý z nás žije svůj vlastní život, má jiný životní styl i priority, proto i představa rovnováhy mezi osobním a pracovním životem představuje pro každého z nás něco úplně jiného a může se měnit i během života spolu s našimi prioritami (např. život s malými dětmi vs. život s dospívajícími dětmi). 

Čím déle pracujete bez odpočinku, tím více klesá vaše výkonnost, děláte chyby. Mnohem lepší cesta je pracovat kratší dobu, ale efektivněji.

Ti lidé, kteří se umí od pracovních úkolů zcela oprostit (fyzicky i emočně), se do nich mohou pustit po odpočinku s plným nasazením. Mozek, stejně jako naše svaly, potřebuje čas na regeneraci. Kratší přestávky během pracovního dne, ale neumožňují naší hlavě zcela vypnout a nabrat pomyslný dech do dalších úkolů. Abychom se mohli soustředit na svou práci a být efektivní, potřebujeme odpočívat.

Co to znamená slovo odpočinek?

Odpočinek nemusí nutně znamenat spánek nebo "nicnedělání". Znamená to, že budete v první řadě dělat věci sami pro sebe. Zapomenete na to, co byste MĚLI a co MUSÍTE. Zaměříte svoji pozornost na tady a teď a vaše bytí. Ne na to, kolik jste toho stihli/nestihli udělat.

Bill Gates, multimiliardář si vždy pravidelně vybíral své "týdny na přemýšlení" během, kterých se zcela odstřihl od pracovních povinností a veškeré komunikace. Věnoval se pouze přemýšlení, učení a odpočinku. Později přiznal, že ty nejlepší věci jej napadly během těchto "týdnů na přemýšlení."

Zkuste se tedy sami zamyslet nad tím, co v daný okamžik znamená rovnováha mezi pracovním a osobním životem pro VÁS? (každá odpověď je ok, je to totiž váš život 😊)

Odpovědi si můžete někam poznamenat, abyste se ke svým poznámkám mohli vrátit. Pokládat si ty správné otázky ve správný okamžik je velmi důležité. Je to to, co člověka nejvíce posouvá, umožňuje mu přemýšlet a dělat následně potřebné kroky směrem, který si vybral. A proto mám pro vás ještě jednu otázku 😊. 

Kdy jste si naposledy přičichli k růžím?

Ono zastavení se a přičichnutí k růži není zdaleka jenom o vůni. Je to metafora k zastavení a prožívání přítomného okamžiku. Ocenění toho, co máte, kdo jste a kam směřujete. Na místo hektického životnímu stylu a vysedávání v kanceláři do pozdních hodin nebo přenášení si díky laptopům a telefonům kanceláře do svých obývacích pokojů.

Množství času na této planetě je nám dáno, nemůžeme jej nijak ovlivnit. Co ale můžeme ovlivnit, je způsob, jakým tento čas trávíme.

Jestliže byste se chtěli tomuto tématu věnovat více do hloubky a prozkoumávat jej, rádi vám s tím pomůžeme. Terapie může být i mimo jiné skvělou cestou k osobnímu rozvoji.