3 otázky pro Evu

29.04.2021

Dnešní blok bude s jednou z mých klientek, paní Evou, které jsem položila tři otázky ohledně psychoterapie. 

Proč jste se rozhodla jít do terapie?

Momentálně procházím obdobím, kdy je lepší o problémech komunikovat. Je těžké najít člověka, kterému se svěřit, co Vás trápí. A já se rozhodla to zkusit u Vás.

K čemu je podle Vás terapie dobrá?

Člověk není na všechno sám. Vypovídá se, hodně věcí si uvědomí, kde se stala chyba, přijde na věci, o kterých nepřemýšlel, uvolní se. Cítí se v pohodě, když mluví o svých trápeních. Někdy to může být i hodně emoční, ale vždy se člověku uleví a ví, jak pokračovat dále.

Co byste vzkázala lidem, kteří se rozmýšlí jestli terapii využít nebo ne?

Určitě, aby terapii alespoň zkusili, pokud jim to nebude vyhovovat mohou skončit. Ale určitě na nic nebudou sami. Mohou se svěřit se svými potížemi, mohou přijít na nové cesty. Určitě si hodně věcí uvědomí. Třeba ne hned u první terapie, ale později si uvědomí, že terapie je vážně dobrá a ničemu to nevadí. Ten pocit bezpečí, že si můžete s člověkem povídat, aniž by někdo jiný věděl, co Vás trápí. Hodně lidí je uzavřených a málo s kým mluví a málo komu řeknou o pomoc (radu). Člověk se nesmí cítit sám. Mě tato terapie hodně pomohla a určitě ještě pomůže. Hodně věcí jsem si během pár terapií uvědomila a posunula je dál. Za mě určitě alespoň vyzkoušet a pak se každý rozhodne.

Děkuji Evi, za ochotu podělit se o svůj úhel pohledu na terapii i za možnost sdílení. Gábina