Aby předsevzetí vydržela....

10.01.2023

Máme tu nový rok 2023 a věřím, že řada z vás se rozhodla, že ten letošní rok bude lepší, než byl ten předchozí. Možná jste si udělali i svůj vision board nebo se zamysleli nad tím, za co všechno jste vděční roku 2022. A s odhodláním v lepší zítřky vykročili....

První týden všechno klapalo jako po drátku, vy jste byli motivovaní a měli před sebou vidinu svého vysněného cíle. Druhý týden to už ale začalo trochu skřípat. Nechce se vám, hledáte důvody, proč něco udělat zítra nebo příště...a pomalu se vytrácí radost. Obraz vysněného cíle se začíná zamlžovat. A vám se možná v hlavě honí myšlenky, že to nemá smysl nebo že stejně vaše okolí tomu neveřilo, že to zvládnete a že mělo pravdu....

STOP! 

Zastavte tyhle myšlenky a pojďme se společně podívat na to, jak to udělat, aby motivace vydržela a vy jste dosáhli toho, co ve svém životě chcete.

Něco málo jsem už včera napsala do naší zamyšlírny aneb zašívárničky s myšlenkou. Tady to tedy bude opakování :-) a nebo pokud jste si zatím ještě neodpověděli na otázky, máte nyní skvělou příležitost.

 • Popřemýšlejte nad tím, proč jste se rozhodli zrovna pro tento cíl? 
 • Co je to nejdůležitější, co vám to může přinést do vašeho života.?
 • Jaký budete žít život, až tohle zvládnete? 
 • Kým se stanete, až tohle zvládnete? 
 • Kdo si první z vašeho okolí všimne toho, že jste to zvládli? A co uvidí? 
 • Jak jinak bude vypadat váš život? Co si budete moci dovolit, co jste do teď nemohli? 

Sepsané odpovědi si potom dejte někam, kde je budete mít pravidelně na očích tak, abyste se k nim mohli vracet a připomínat si tak svoji motivaci.

 • Udělejte ze svého předsevzetí cíl tím, že mu dáte datum, do kdy jej chcete splnit. A popište cílový stav, kterého chcete dosáhnout. Cíl by pro vás měl být hodnotný, měřitelný a časově ohraničený. Při jeho popisu vyúžívejte pozitivně formulované věty, pište v první osobě a v přítomném čase. Je skvělé, pokud si svůj cíl budete také vizualizovat. To můžete udělat tak, že si na diktafon nebo mobilní telefon nahrajete popis svého cíle a budete si jej pravidelně pouštět a se zavřenýma očima si jej představovat. Cíl už tedy máme popsaný, jak jej ale splnit? 
 • Udělejte si mapu cesty k vašemu cíli v podobě odpovědí na otázky:
 • Kdy začnu?
 • Co musím udělat, abych svého cíle dosáhl? Popište konkrétní kroky
 • Naplánujte si dílčí cíle - co je potřeba, abych měl splněno za 3 měsíce, za 6 měsíců, za.... 
 • Kdo mi může na mé cestě pomoci? A jak?
 • Jakou si dám odměnu, za splnění dílčích cílů? A jakou za splnění celkového cíle?

Když si zodpovíte na tyto otázky, získáte mnohem lepší představu nejen o svém cíli, ale také cestě, kterou se vydat a konkrétních krocích.

 • Každý krůček se počítá - začněte malými krůčky. Tím, že si denně budete pokládat sami sobě otázku "Co je ten nejmenší krok, který mohu dnes udělat, abych dosáhl svého cíle?"  A následně ten malý krůček uděláte,  tím se budete krůček po krůčku blížit k tomu, co jste si předsevzali. Své odpovědi si můžete zaznamenávat třeba do deníku a sledovat tak i svůj posun. 
 • Změna je proces - vypěstovat si nezdravý návyk vám zabralo několik měsíců nebo i let. Počítejte tedy s tím, že i získání nového zdravého návyku zabere nějaký čas. Obecně se uvádí, že je to 21 dní. My z psychologie navíc víme, že roli v tomto procesu také hraje emoční stránka a že někdy naopak může být tato cesta mnohem delší, někdy naopak kratší.  Na začátku na sebe netlačte, mohli byste tak odradit sami sebe ze své cesty. Důležitá je pravidelnost a dělání malých krůčků dostatečně dlouho.
 • Když po cestě zakopnete, nevěste hlavu a pokračujte tam, kde jste skončili. Může se to stát každému, důležité je se zvednout a jít dál. Už Rocky Balboa ve filmu říká : " Nejde o to, jak inkasuješ, tady jde o to, kolik ran uneseš a přesto se znovu zvedneš! Kolik ran dokážeš přijmout a nezastaví tě! Jenom tak se vítězí!" Je celkem jedno, kolikrát na své cestě zakopnete, důležité je, že se vždy dokážete vrátit zpět na zvolenou cestu vstříc svým předsevzetím. 

Držíme palce na vaší cestě. A pamatujte, že na to všechno nemusíte být sami. Jsme tu pro Vás.