Jak na špatnou náladu

24.10.2022

Jako lidé zažíváme spoustu různých nálad. Některé jsou příjemné, jiné méně, některé jsou vyloženě nepříjemné. My se dnes podíváme na téma špatné nálady a co s ní.

Vděčnost

Mohlo by se zdát, že když se nám dějí špatné věci, není za co být vděčný. Ale pravda je, že když se poctivě zamyslíme, vždy něco najdeme. Vděční můžeme být za spoustu věcí v našich životech, např. že máme rodinu, přátele, práci, že jsme zdraví, že žijeme v Evropském státě, v civilizované společnosti. Na světě je velká spousta míst, kde by mnoho z nás pravděpodobně žít nechtělo. Víte co? Zkuste se na chviličku zamyslet a sestavte si seznam deseti věcí, za které můžete být právě teď, v této chvíli, vděční. Možná se vám jich dokonce podaří najít víc? Už jenom toto uvědomění by vám mohlo pomoci špatnou náladu alespoň o kousek zlepšit.

Spánek

Spíte dostatečně? Každý den 7 - 9 hodin? Pokud ne, i toto může být příčina špatné nálady. Nedostatek spánku může s našimi emocemi silně zacloumat. Doporučuje se spát v dobře vyvětrané, zatemněné místnosti, 2 hodiny před spaním již nekoukat do telefonů ani počítačů a také ideálně 2 hodiny před spaním už nejíst, aby tělo už nemuselo trávit a mělo prostor pro odpočinek a regeneraci. Zkuste tato doporučení pár dní dodržovat a sami uvidíte, jestli se budete budit s lepší náladou.

Pohyb

O potřebě pravidelného pohybu asi všichni víme, ale zdaleka ne všichni se tím zvládáme řídit. Pohyb je dobré si zvolit takový, aby nás bavil a abychom u něj vydrželi dlouhodobě. Pro někoho to může být jóga, pro jiného třeba běhání, fitness, tanec... Pokud nejste žádní velcí sportovci, stačí klidně pravidelná procházka v místním parku. Jde o to, aby se vám aspoň trošku zvýšila tepová frekvence a dostalo se vám do těla víc kyslíku. S tím souvisí i pobyt na čerstvém vzduchu a denním světle. Toto všechno může se špatnou náladou udělat divy.

Jídlo

Ano, i úprava jídelníčku může se špatnou náladou pomoci. Zejména my ženy dobře víme, že kousek něčeho sladkého je občas velký pomocník se smutkem nebo se špatnou náladou - ale všeho s mírou! Vyvážená a kvalitní strava může pomáhat našemu tělu být dlouhodobě odolnější vůči stresu a cítit se lépe. Velkým nešvarem mnoha žen je dlouhodobý kalorický deficit z důvodu udržování nebo získání štíhlé postavy. Díky tomu jsou ale pak unavené, tělo je ve stresu, hormony nefungují správně. Proto důrazně doporučuju nic nepřehánět, najít si v jídle tu správnou rovnováhu, jíst vše a v přiměřeném množství a nezapomínat na dostatek vitamínů a živin obecně.

Z čeho máte radost?

Najděte si ve svém životě něco, co děláte rádi a věnujte se tomu. Aspoň občas. A nezapomínejte také na to, že my lidé jsme sociální bytosti - udržujte vřelé vztahy se svými blízkými, s dětmi, partnery, rodiči, kamarády...

A pokud něco z toho, o čem tu byla řeč, drhne, nezapomeňte, že jsme tu pro vás. Rádi vám pomůžeme, rádi vás podpoříme v čemkoli, co potřebujete.

Váš tým Terapeutické kliniky