Návod pro manažery: Jak efektivně identifikovat příznaky duševních potíží u svých podřízených.

30.08.2023

Představte si, že jste kapitánem lodi. Vaše posádka jsou lidé, kteří vám důvěřují a na kterých závisí úspěch vaší plavby. Ale co když jeden z vašich námořníků začne zápasit s mořskou nemocí. Jaká by byla vaše první reakce? Rozpoznat problém a poskytnout mu pomoc, že? Stejně jako kapitán na lodi i jako manažer, máte odpovědnost za svůj tým a je důležité, abyste byli schopni identifikovat příznaky duševních potíží u svých podřízených. 

První krok k tomu, abyste mohli efektivně identifikovat příznaky duševních potíží, je být si vědom, že duševní zdraví je stejně důležité jako fyzické zdraví. Deprese, úzkost, stres - všechny tyto problémy mohou výrazně ovlivnit produktivitu a celkové pohodlí vašich zaměstnanců.


Příznaky mohou být různé a ne vždy jsou zřejmé. Může to být náhlá změna chování, nízký výkon, nezájem o práci, časté absence, nespavost, podrážděnost, nebo dokonce fyzické symptomy, jako jsou bolesti hlavy nebo trávení. Ale nezapomeňte, že každý člověk je jedinečný a projevy duševních potíží se mohou lišit.
Pokud máte podezření, že některý z vašich zaměstnanců se může potýkat s duševními problémy, je důležité jednat citlivě a diskrétně. Především, neposuzujte. Místo toho se pokuste nabídnout podporu a porozumění.
Pokud si nejste jisti, zda je situace vážná, můžete zaměstnance podpořit k vyhledání odborné pomoci. Psycholog, psychiatr nebo profesionální terapeut může pomoci zaměstnanci lépe porozumět jeho situaci a naučit jej, jak jí efektivně zvládat.


Psychoterapie je jedním ze způsobů, jak pomoci lidem s duševními problémy. Může pomoci zaměstnancům naučit se, jak zvládat stres, zlepšit sebevědomí a zvládat negativní myšlenky a emoce. To může vést nejen k lepšímu duševnímu zdraví, ale také ke zvýšení produktivity a uspokojení v práci.


Ať už jste kapitánem na lodi nebo manažerem v kanceláři, vaše role zůstává stejná. Musíte se starat o svůj tým a ujistit se, že jsou všichni na palubě zdraví a šťastní. Tím, že rozpoznáte příznaky duševních potíží a podpoříte své zaměstnance v hledání odborné pomoci, budete nejen dobrým manažerem, ale také skvělým leaderem.