Odvaha nebo ostuda?

19.05.2021

Chodit na psychoterapii. Je to odvaha nebo ostuda? Právě tohle je otázka, kterou si pokládají někteří lidé, kteří se rozhodují, zda vyhledat odbornou psychoterapeutickou pomoc. A co vy? Jaké by to pro vás bylo chodit na psychoterapii? Jak byste se cítili před známými, rodinou, v zaměstnání? Možná už zkušenost s terapií máte a jste s tím "v pohodě", je snadné pro vás o této zkušenosti mluvit, sdílet ji se svým okolím. Dokážu si ale představit, že ne pro každého to tak musí být.

Psychoterapie je někdy spojena s předsudky typu:  

  • na psychoterapii chodí jen blázni
  • psychoterapie je pro slabochy, co si nedokážou pomoci sami
  • psychoterapie je užitečná k tomu, aby se z "nenormálního" člověka stal člověk "normální".
  • psychoterapie je jen pro lidi, kteří jsou psychicky nemocní

Tak to ale vůbec není. Psychoterapii mohou využívat i zdraví jedinci, kteří jen prochází těžším obdobím/chtějí se ve svém životě posunout dál a potřebují se na danou situaci podívat z jiné perspektivy, uvědomit si své kvality, srovnat si myšlenky, chtějí zažít pocit, že jim je nasloucháno. I proto mě překvapuje, že se lidé cítí hloupě, když chodí na psychoterapii. Stydí se.  Vnímají psychoterapii jako známku osobního selhání.  

Uvědomne si, že každý z nás si někdy prošel obdobím, které bylo pro něho těžké. Ne všichni jsme ale získali během svého života dostatek schopností či dovedností, které by nám pomohly potíže zvládnout. 

Proto je dobré mít při ruce prostředky, které vám pomohou k dobrému životu. Pro někoho to může být dobrá seberozvojová kniha, relaxace, kvalitní čas s přáteli, vzdělávací kurzy a také psychoterapie.

Zkuste si psychoterapii představit jako užitečný rozhovor, který má vydefinovaný cíl v podobě preferované budoucnosti, ke které terapeut a klient společně směřují své povídání. Terapie je doba, po kterou vám je nasloucháno, můžete říct věci, které byste před svými přáteli neřekli. Každá vaše odpověď je správná. Dobrý terapeut bude respektovat vaše tempo, které si pro svou cestu za preferovanou budoucností zvolíte. Můžete očekávat i podporu a nové informace o sobě, které díky terapii objevíte. Je to vlastně taková dobrodružná plavba, kdy společně (klient a terapeut) proplouváme z rozbouřených vod do vod klidnějších, objevujeme pozitivní ostrůvky úspěchů vašeho života, vaše charakterové kvality, funkční vzorce chování a rozvíjíme je.

Jeste-li  připraveni vydat se na svou plavbu, jsme tu pro vás. Nemusíte na to být sami. Nikdy není pozdě na spokojený život.