Vánoce mediátora

07.12.2022

Život mediátora rodičovských konfliktů má mnoho specifik. Při mediačních jednáních řeší rodiče skutečně rozmanitá témata, a to od těch velkých, týkajících se svěření dětí do péče, tak po témata řekněme menší, např. zda má šestiletý syn chodit na schůzky skautů nebo na fotbal, nebo zda si má tříletá dcera oblékat spíše šaty růžové nebo žluté barvy. Samozřejmě všechna témata, se kterými rodiče do mediace přichází, jsou důležité a je třeba jim věnovat patřičnou pozornost a péči. 

Zvláštním a skoro až posvátným tématem pro mediační jednání jsou Vánoce. Výjimečné nejsou situace, kdy se rodiče při svém rozchodu dohodnou na nastavení péče o děti, na jejich předávání, na výměně informací... a vše nakonec začíná troskotat na neschopnosti najít společné řešení pro úpravu kontaktu s dětmi o Vánocích. Je to obzvláště citlivé téma, ať již mediační setkání probíhá uprostřed parného léta, nebo, což je ještě náročnější, týden před samotnými Vánocemi. Ano, při společném životě nikdo neřešil, jak slavit štědrovečerní večeři, jak pořídit dárky tak, aby pod stromečkem nebyly dva stejné a nebo zda si mohou děti odvést právě získané dárky do domácnosti druhého rodiče. Vše jsou to vysoce citlivá témata, kdy je úkolem mediátora provést rodiče všemi nástrahami tohoto vánočního minového pole.

Člověka pak až překvapí, když se z bezvýchodné situace zjeví řešení, které je přijatelné pro oba rodiče a zejména pro jejich děti. Ne každý dokáže na Štědrý den usednout ke společnému stolu s bývalým partnerem. Častěji tedy uzavřené dohody obsahují ujednání o slavení večeře buď v jeden den, kdy děti slaví s jedním rodičem odpoledne a s druhým večer (samozřejmě je třeba též probrat stravovací program tohoto dne, aby děti nebyly nuceny jíst kapra a bramborový salát s jedním rodičem k obědu a s druhým k večeři), nebo je slavení rozděleno do dvou dnů. S jedním rodičem tedy večeří a předávají si dárky 24. 12. 2022 a s druhým 25. 12. 2022.

A co pomáhá dostat se z dosud zabetonovaných pozic? Dívat se na celou situaci z pohledu potřeb dětí. Jsou to právě rodiče, kteří své děti znají. Ví, jak jim náročnou situaci ztížit, ale též ulehčit. Ale důležité je též prozkoumání vlastních mantinelů rodičů. Kam až jsou schopni při plánování Vánoc jít, které vlastní hranice jsou schopni překročit. A i když se mnohá bariéra zdá nepřekročitelná, tak s pomocí mediátora podívat se na ni z více stran a otestovat, zda je skutečně tak vysoká, jak se jeví, případně zda v této zdi není přeci jen nějaký východ, který by nám pomohl k jejímu zdolání. Odměnou pak může být radost dětí nejen vánočních dárků, ale též z toho, že se jejich rodiče jen na Vánoce nepohádají a vymění si vzájemný pozdrav, úsměv.