Přemýšlení o závislosti při procházce na náplavce a pohled pana pejskaře

07.02.2023

Je odpoledne, připínám svému psovi obojek na krk a vyrážíme na pravidelnou procházku na náplavku. Jsem závislá na rituálu procházky, pohled na vodu mi zklidňuje vír myšlenek, které začínají příjemně plout, chůze mi svědčí a můj pes šťastně pobíhá kolem.

Když se narodíme, jsme závislí - na druhém, na někom, kdo o nás bude pečovat, pochová nás, nakrmí nás, utiší, když jsme smutní, ujistí nás, že nejsme sami. Dá nám pocit bezpečí a důvěru v naši schopnost být na světě - jsme v tu chvíli zranitelní. Ve své přirozenosti je to závislost pozitivní stejně jako mnohé pozdější, například dobře odvedená profesní práce, vzdělávání, vytváření zdravého životního stylu, vztahy v rodině, s přáteli.

Existují i závislosti, které nám neprospívají, kdy na začátku závislosti zdá se být přítomné trauma, respektive proces, který se jako reakce na trauma rozvíjí v našem nitru. Trauma veliké, zraňující, vědomé i nevědomé. Rafinované v tom, že vnímání jeho velikosti a zranitelnosti je silně subjektivní, a tak se u mnohých nemusí jednat o prožití náročné a těžké životní zkušenosti ve smyslu války nebo úmrtí blízkého člověka. Stejně těžký může být pocit osamocení, izolace, nepochopení či odmítnutí.

Závislostní činnosti jsou pak pro nás ničivé - gambling, přejídání, nakupování, vydělávání peněz, užívání psychoaktivních látek.

Přemýšlím dál, jak se se závislostí žije, je něco, co závislosti propojuje? Mají něco společného? Napadá mne: Apel na sebe být lepší. Hledání obliby u ostatních. Být produktivní. Být zdravý. Touha zbavit se závislosti. Touha být šťastný. Mít lepší život. Nemít černé svědomí. Nemít závislost. Vytvořit něco jedinečného. Kontrola a uvolnění. Důležitost mé závislosti. Úzkost. Příjemné pocity. Nepříjemné pocity. Moc a nemoc.

Co si se závislostí počít? Mluvit o ní, dobře ji poznat. Vnímat, co mi o ní říká okolí. Poznávat, k čemu ji potřebuji, v jaké míře a rozpoznávat, co je její příčinou. Připustit, že ji mám.

Potkávám pejskaře, pana Vladimíra. Dáme se do řeči. Mluvím o tématu článku, který píši a dozvídám se: "Závislost? No, to má přece každej. Podívejte se, jaký je dneska venku pěkný světlo."