Můj čas je....

22.11.2022

Myslím, že většina z vás zná text písničky od Hanky Zagorové: "Můj čas je pouho pouhé prozatím..." Každý z nás má svůj čas, který mu byl dán a nikdy neví, kdy jeho čas bude vyčerpán. Proto je důležité se svým časem efektivně pracovat, tak abyste jej řídili a ne, aby řídil čas váš život.

Moc hezky o tom píše Napoleon Hill.

Často přirovnávám život ke koni, protože je něčím, co můžete řídit, pokud chcete. Ale když ho pustíte ze zřetele, kůň převezme řízení a vy pak budete skákat, jak on píská. Sami si musíte určit, jak to ve vašem případě bude.

Jak to máte se svým časem vy? Jste koněm nebo spíše tím, kdo řídí svůj čas. 

A jak to tedy udělat tak, aby jste byli ti, kteří řídí svůj čas?

  • Začněte s PROČ - zkuste si nejdřív odpovědět na otázku, co by vám to přineslo do života, kdybyste svůj čas měli ve vlastních rukou. Protože, když si odpovíte na své proč, dozvíte se o sobě řadu zajímavých informací a zjistíte svoji motivaci. Pokud to uděláte 5x, veřtemi, že budete překvapeni. 
  • Otázka: Proč řídit svůj čas?
  • Odpověď: Protože nechci být koněm
  • Otázka: Proč nechci být koněm?
  • Odpověď: Chci být pánem svého času
  • a takhle můžete pokračovat až k páté otázce PROČ. Nezapomeňte ale, že odpovědi mohou být jakékoliv, protože je o vašem životě a ne o tom, co by se mělo odpovědět...
  • Pořiďte si diář - záleží na Vás jestli preferujete papírový nebo elektronický diář. Do svého diáře dejte nejdříve důležité věci, přes které nejede vlak a potom až to ostatní.
  • Seznam úkolů - z osobní zkušenosti vím, že v hlavě všechny úkoly dlouhodobě neudržíte. Pořiďte se tedy sešit na úkoly nebo různé aplikace např. Trello nebo TimeTree. Záleží na vás, zda máte raději věci na papíře nebo online. Pamatujte na to, že je úkolům dobré přiřadit i prioritu, podle které je budete řešit (např. A,B,C, nejvyšší, střední, nízká)
  • Plánujte si i odpočinek, čas s přáteli, s partnerem, čas pro sebe - zní to úsměvně, ale již několikrát jsem v rámci konzultací řešila toto téma s mými klienty, kteří byli na pokraji vyhoření. Tématu odpočinku jsme se věnovali v minulých týdnech, tak pokud se k němu budete chtít vrátit mrkněte na článek Práce nebo odpočinek nebo na náš Facebook.
  • Snězte tu žábu - znáte knihu od Briana Tracyho, která nese přesně tenhle název. Tracy v ní mluví o tom, že je dobré začít úkoly, do kterých se nám vůbec nechce. Máte, tak splněno a můžete se soustředit na to příjemné a to, co děláte rádi. K tématu plánování času jsou skvělé i knížky 7 návyků skutečně efektivních lidí od Stephen Covey nebo Minutový manažer od Kena Blancharda a Spencera Johnsona.

 Pokud byste chtěli cokoliv zkonzultovat jsme tu pro vás, protože na své trápení  ani plánování času :-) nemusíte být sami. Je to schopnost, kterou je možné se naučit.

Držím vám palce při práci se svým časem a přeji hezký adventní čas.