Ženy a vyčerpání

15.06.2021

K napsání tohoto blogu mě inspirovala diskuse mezi maminkami podnokatelkami, které mají malé děti, k tomu fungující podnikání, domácnost a za sebou několik měsíců v roli maminky, učitelky, kuchařky, nákupčí, podnikatelky, partnerky, lektorky odpoledních zážitkových aktivit, taxikářky apod. Píšu ale o principech, které fungují, takže je mohou využít i ženy na manažerských pozicích s dětmi i bez, lidé pečující o své rodiče, v pomáhajících profesích či kdokoli, kdo se cítí vyčerpaný a potřebuje dobít baterky.

Jak se tedy ty naše baterky vybíjejí?

Jde o dlouhodobý multitasking, práci po večerech, nedostatečnou či nekvalitní stravu, potřebu být superženou, která všechno zvládne sáma, nedostatek spánku, odpočinku, neochotu říci si o pomoc. Vysoký pocit zodpovědnosti a nenahraditelnosti naší práce, neochotu delegování. Dlouhodobý stres, odvozování sebehodnoty od hodnocení okolí a vlastního výkonu. Nízkou míru lásky sama k sobě....

Také jste se našla alespoň v jedné z vět? Super! 

A co je na tom tak, SUPER?

Potom, co jsme si schopny uvědomit některé své vzorce chování, myšlenkové pochody a nastavení, můžeme ve svém životě otočit kormidlem a změnit směr. První krok tedy máte za sebou. V následující části mého dnešního psaní Vám dám pár tipů, co můžete udělat. Pamatujte na to, že možná ze začátku nepůjde vše jako po másle. Nezoufejte, je to z toho důvodu, že se potřebujete naučit nový zvyk/rituál a zapomenout na ten starý, nefunkční. A to našemu mozku trvá minimálně 21 dní. Takže hezky krůček, po krůčku. Žádné obviňování se, věšení hlavy. Věřím, že to zvládnete. A když se to nepovede napoprvé, tak to bude na podruhé, potřetí...

Tipy na dobíjení baterek

Vyspěte se - pamatujete si, kdy jste se naposledy probudila bez budíku, svěží, odpočatá, bez potřeby kofeinové vzpruhy? Dvě třetiny dospělých lidí v rozvinutých zemích nespí doporučených osm hodin. Spíte-li méně, než šest nebo sedm hodin, ničíte svůj imunitní systém, narušujete hladinu cukru v krvi, hrozí vám větší riziko kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice, Alzheimerovy choroby a demence. Nedostatek spánku vede i ke vzniku depresí, úzkostí a sebevražedných myšlenek. Když jste unavení, máte i větší chuť na jídlo. To není náhoda, protože nedostatek spánku zapříčiňuje vyšší hladinu hormonu, který zvyšuje chuť na jídlo a potlačuje hormon, který navozuje pocit sytosti. Ještě horší je, když držíte dietu, a přitom málo spíte. Veškerá shozená kila jdou potom místo z tuků ze svalů. Spánek má pozitivní vliv nejen na Vaše tělo, ale i mozek. Stačí si tedy dávkovat 1x za dvacet čtyři hodin jednu dávku a řada neduhů zmizí. Více o významu spánku v najdete v mém blogu.

Vyvážená strava - vede k získání potřebné energie a ke zdravému mikrobiomu a střevní propustnosti, ovlivňuje i fungování našeho mozku. Važte si tedy sami sebe, dejte svému tělu to, co potřebuje v podobě skutečných potravin, ideálně z lokálních zdrojů, ve vysoké kvalitě, které jsou sezonní a v přiměřeném množství. Vyhněte se potravinám, které jsou jakkoli průmyslově zpracované, pijte dostatek čisté neperlivé vody. Hezkou pomůckou může být Zdravý talíř od Margit Slimákové. Udělejte si na jídlo čas, vypněte televizi, ztište telefon, soustřeďte se na to, co jíte. Můžete si zapálit svíčku, dát na stůl hezké ubrousky, kytku. Po tom, co dojíte, ještě chvilku v klidu seďte u stolu. V době, kdy jste pod tlakem, ve stresu, doporučuji doplnit vitamíny řady B, Omegu 3, probiotika, koenzym Q10, vitamín C a E, hořčík, vápník, popřípadě další stopové prvky v podobě železa, jodu, selenu apod.

Pohyb - pohyb je pro lidské tělo zcela zásadní. Cvičení dodává tělu více energie, pomáhá k lepšímu spánku, podporuje naše kosti, udržuje krevní cukr a tlak v lepší rovnováze. Navíc se po cvičení uvolňují tzv. hormony štěstí, takže se budete cítit lépe. Postupem času vás mile překvapí i váš fyzický vzhled, menší bolesti zad apod. Začněte tím, že než ráno sáhnete po mobilu nebo otevřete tablet, tak se protáhnete. Odpoledne můžete přidat procházku přírodou, plavání, cyklistiku, svižnou chůzi, pokud se cítíte tak i běh nebo jakoukoli sportovní aktivitu, která vás baví. Vhodně je i zařadit posilování s vlastní vahou.

Udělejte si čas pro sebe - vymezte si denně 10-15 minut, kdy budete pouze v tichosti sedět a necháte své myšlenky plynout. Můžete si uvařit oblíbený bylinkový čaj, udělat si pleťovou masku a jen být.

Dýchejte - když cítíte napětí začněte vědomě dýchat do břicha, na tři doby nádech, dvě doby zadržení dechu a na tři doby výdech. Pro začátek si můžete položit ruce na pupík, abyste cítila, jak se vám zvedá.

Usmějte se na sebe do zrcadla - až se ráno obléknete a nachystáte na další den, usmějte se na sebe do zrcadla. Postavte se rovně, podívejte se sama sobě do očí a vykouzlete široký úsměv, kdy jsou vám vidět zuby a koutky úst jdou nahoru, okolo očí se vytvoří drobné vrásky. Váš mozek zaznamená pohyb obličejového svalstva, a i když se necítíte dobře, vnukne vám pozitivní emoce. Pokračovat můžete v průběhu celého dne. A když to hned nepůjde, alespoň to zkuste. Předstíraný úsměv má na nás i ostatní stejně pozitivní účinky jako ten nefalšovaný.

Vizualizujte si svůj den - Každé ráno si pár chvil vizualizujte, jak vám jde vše od ruky a dosahujete vytyčených cílů. Tím si vaše mysl vytvoří obraz a neurony ve vašem mozku si představu vykládají jako obdobu konání z reálného života. Postupem času do vašeho obrazu zapojujte všechny smysly (co vidíte?, co slyšíte?, co cítíte?). Až to budete zkoušet poprvé, budete si na to muset trochu zvyknout. Postupem času už půjde vše hladce.

Napište si svůj Happy seznam - napište si seznam toho, jaké aktivity vám dělají v životě radost a zařaďte každý den jednu aktivitu do svého diáře. Dejte si do svého diáře i čas na odpočinek, partnera a rodinu.

Digi detox - vypněte v určitou dobu svůj pracovní telefon a počítač a zapněte jej opět ráno. Myslíte, že tohle udělat nemůžete? Opak je pravdou, můžete a je to jen na vás, jestli se proto rozhodnete. Ze své praxe jsem dokonce zjistila, že díky tomu dochází ke zkompetentňování vašich kolegů, protože si musí poradit bez vás a vy máte možnosti si porovnat myšlenky na další den.

Piště si deník - napište si každý večer, za co jste ten den vděčná. Zamyslete se nad otázkou, co jste se dnes o sobě dozvěděla/ co jste se dozvěděla o svém okolí? A co můžete udělat proto, aby byl zítřek mnohem lepší, jak dnešek? Deník můžete použít i v případě, že se potřebujete z něčeho nepříjemného vypsat. Zápis si potom znovu přečtěte, získáte tak jiný úhel pohledu na věc.

Oceňujte se - nečekejte, až vás někdo ocení, ale oceňte se sami. Třeba za to, co se vám povedlo, co se vám na sobě líbí, co jste zvládla. Slavte své úspěchy, ať už sama pro sebe nebo s ostatními.

Požádejte o pomoc - je v pořádku některé své aktivity delegovat na jiné, vytvořit zadání toho, o co vám jde a domluvit se na podobě výstupu. Tím, že vám někdo pomůže neklesá vaše hodnota. Požádat o pomoc je v pořádku jak v pracovním, tak osobním životě.

A pokud nepomáhá žádný z těchto tipů nebo kafe s kamarádkou, nebojte se sáhnout po telefonu a říct si o pomoc odbornou. Více o předsudcích vůči psychoterapii a o účincích terapie v našem blogu.

Těším se u příštího blogu, Gábina